Postinumeroalue · Raahe

86460 Alpua

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat342koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 424 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 86460 Alpua (Raahe) asui 342 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 112,6 km², joten asukkaita on 3,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 424 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 738. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 17 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 17,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 149 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 86460 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 424 €
Keskitulo, asukkaat26 921 €
Mediaanitulo, taloudet41 377 €
Keskitulo, taloudet47 573 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %62 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1521,6 %
16–194,1 %
20–295,3 %
30–399,1 %
40–499,6 %
50–5910,8 %
60–6917,0 %
70–7916,1 %
80+6,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (261 henkeä).

Vain perusaste26,1 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen49,4 %
Alempi korkeakoulu16,9 %
Ylempi korkeakoulu4,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset31,3 %
Työttömät6,4 %
Opiskelijat7,0 %
Eläkeläiset33,3 %
Lapset 0–1419,9 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat149
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko99,1 m²
Asumisväljyys46,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit10
Työpaikat alueella32

Raahe: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Raahe

  1. 92240 Lasikangas29 117 €
  2. 92210 Arkkukari29 066 €
  3. 92230 Mattilanperä28 647 €
  4. 92140 Pattijoki Keskus28 481 €
  5. 92260 Kopsa28 188 €
  6. 92130 Isoholmi – Antinkangas27 554 €
  7. 92220 Piehinki27 120 €
  8. 92160 Saloinen26 911 €
  9. 86360 Ilveskorpi25 173 €
  10. 92120 Ollinsaari – Mestauskallio24 987 €
  11. 92100 Raahe Keskus24 363 €
  12. 86400 Vihanti Keskus24 169 €

Kaikki 17 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 86360 Ilveskorpi25 173 €
  2. 86400 Vihanti Keskus24 169 €
  3. 86440 Lampinsaari19 195 €
  4. 86470 Lumimetsä23 907 €
  5. 86480 Karhukangas27 191 €
  6. 86510 Matkaniva24 261 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.