Postinumeroalue · Raahe

92230 Mattilanperä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat189koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 647 €+9 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 92230 Mattilanperä (Raahe) asui 189 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 32,0 km², joten asukkaita on 5,9 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 647 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % enemmän kuin koko maassa. Se on 530. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 17 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 86 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 92230 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 647 €
Keskitulo, asukkaat29 361 €
Mediaanitulo, taloudet52 002 €
Keskitulo, taloudet54 001 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %58 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,9 %
16–194,8 %
20–297,9 %
30–397,9 %
40–4911,6 %
50–5916,4 %
60–6920,1 %
70–796,9 %
80+8,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (158 henkeä).

Vain perusaste19,6 %
Ylioppilastutkinto1,3 %
Ammatillinen59,5 %
Alempi korkeakoulu17,1 %
Ylempi korkeakoulu2,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,1 %
Työttömät5,8 %
Opiskelijat4,2 %
Eläkeläiset25,9 %
Lapset 0–1413,8 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat86
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet28 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko113,2 m²
Asumisväljyys53,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit4
Työpaikat alueella50

Raahe: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Raahe

  1. 92240 Lasikangas29 117 €
  2. 92210 Arkkukari29 066 €
  3. 92140 Pattijoki Keskus28 481 €
  4. 92260 Kopsa28 188 €
  5. 92130 Isoholmi – Antinkangas27 554 €
  6. 92220 Piehinki27 120 €
  7. 92160 Saloinen26 911 €
  8. 86360 Ilveskorpi25 173 €
  9. 92120 Ollinsaari – Mestauskallio24 987 €
  10. 86460 Alpua24 424 €
  11. 92100 Raahe Keskus24 363 €
  12. 86400 Vihanti Keskus24 169 €

Kaikki 17 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 92180 Lapaluoto21 199 €
  2. 92210 Arkkukari29 066 €
  3. 92220 Piehinki27 120 €
  4. 92240 Lasikangas29 117 €
  5. 92260 Kopsa28 188 €
  6. 92320 Siikajoki Keskus26 388 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.