Postinumeroalue · Sotkamo
88600 Sotkamo Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 88600 Sotkamo Keskus asui 6 102 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 1 510,9 km², joten asukkaita on 4,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 439 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 385. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 9 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 8,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 3 185 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 71 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 141 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Sotkamo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Sotkamo
- 88620 Korholanmäki29 361 €
- 88610 Vuokatti27 882 €
- 88530 Paakki27 336 €
- 88640 Ontojoki26 039 €
- 88490 Pohjavaara25 524 €
- 74390 Laakajärvi25 294 €
- 88120 Tuhkakylä25 132 €
- 88670 Juurikkalahti-Maanselkä24 944 €
- 88615 Vuokatin Urheiluopisto–
- 88690 Maanselkä–
Lähimmät postinumerot
- 88470 Kontiomäki23 928 €
- 88490 Pohjavaara25 524 €
- 88530 Paakki27 336 €
- 88610 Vuokatti27 882 €
- 88615 Vuokatin Urheiluopisto–
- 88620 Korholanmäki29 361 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.