Postinumeroalue · Sotkamo

88670 Juurikkalahti-Maanselkä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat164koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 944 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 88670 Juurikkalahti-Maanselkä (Sotkamo) asui 164 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 120,5 km², joten asukkaita on 1,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 944 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 564. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 9 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 67 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 88670 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 944 €
Keskitulo, asukkaat29 543 €
Mediaanitulo, taloudet48 940 €
Keskitulo, taloudet57 551 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %54 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,5 %
16–197,9 %
20–294,9 %
30–3911,0 %
40–4911,6 %
50–5911,0 %
60–6916,5 %
70–7915,2 %
80+5,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (129 henkeä).

Vain perusaste21,7 %
Ylioppilastutkinto2,3 %
Ammatillinen55,8 %
Alempi korkeakoulu16,3 %
Ylempi korkeakoulu3,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,6 %
Työttömät1,8 %
Opiskelijat10,4 %
Eläkeläiset32,9 %
Lapset 0–1412,8 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat67
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko112,3 m²
Asumisväljyys47,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit76
Työpaikat alueella7

Sotkamo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sotkamo

  1. 88620 Korholanmäki29 361 €
  2. 88610 Vuokatti27 882 €
  3. 88530 Paakki27 336 €
  4. 88640 Ontojoki26 039 €
  5. 88490 Pohjavaara25 524 €
  6. 88600 Sotkamo Keskus25 439 €
  7. 74390 Laakajärvi25 294 €
  8. 88120 Tuhkakylä25 132 €
  9. 88615 Vuokatin Urheiluopisto–
  10. 88690 Maanselkä–

Lähimmät postinumerot

  1. 88615 Vuokatin Urheiluopisto–
  2. 88620 Korholanmäki29 361 €
  3. 88640 Ontojoki26 039 €
  4. 88690 Maanselkä–
  5. 88730 Ylä-Vieksi20 632 €
  6. 88740 Härmänkylä-Iivantiira17 934 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.