Postinumeroalue · Oulu

90400 Äimärautio

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 985koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 664 €−14 % vs. koko maa
Keski-ikä36 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut34 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 90400 Äimärautio (Oulu) asui 1 985 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 36 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,6 km², joten asukkaita on 355 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 664 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 314. korkein 2 927 alueesta ja 36. kunnan 45 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 400 asuntokuntaa, keskimäärin 1,40 henkeä taloudessa, ja 26 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 90400 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 664 €
Keskitulo, asukkaat25 533 €
Mediaanitulo, taloudet27 334 €
Keskitulo, taloudet33 538 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %64 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–154,3 %
16–195,1 %
20–2945,6 %
30–3915,8 %
40–496,0 %
50–595,4 %
60–697,5 %
70–798,0 %
80+2,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 885 henkeä).

Vain perusaste11,4 %
Ylioppilastutkinto22,3 %
Ammatillinen32,1 %
Alempi korkeakoulu23,1 %
Ylempi korkeakoulu11,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset54,1 %
Työttömät7,7 %
Opiskelijat14,9 %
Eläkeläiset17,2 %
Lapset 0–144,0 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 400
Henkeä / asuntokunta1,40
Omistusasunnoissa26 %
Vuokra-asunnoissa74 %
Yksinasuvien taloudet68 %
Lapsitaloudet5 %
Asuntojen keskikoko45,6 m²
Asumisväljyys33,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja99 %
Työpaikat alueella8 324

Oulu: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Oulu

  1. 90670 Hiukkavaara33 738 €
  2. 90540 Kuivasjärvi32 563 €
  3. 90630 Korvensuora30 633 €
  4. 90910 Kontio30 484 €
  5. 90810 Kiviniemi30 339 €
  6. 90310 Madekoski30 338 €
  7. 90420 Metsokangas30 019 €
  8. 90410 Kaakkuri29 731 €
  9. 90660 Sanginsuu29 391 €
  10. 90800 Pateniemi28 973 €
  11. 90460 Oulunsalo Keskus28 953 €
  12. 90940 Jääli28 858 €

Kaikki 45 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 90240 Iinatti27 841 €
  2. 90250 Kaukovainio22 066 €
  3. 90310 Madekoski30 338 €
  4. 90410 Kaakkuri29 731 €
  5. 90420 Metsokangas30 019 €
  6. 90440 Kempele Keskus27 117 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.