Postinumeroalue · Tervola

95325 Paakkola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat133koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 685 €+1 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95325 Paakkola (Tervola) asui 133 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 64,8 km², joten asukkaita on 2,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 685 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % enemmän kuin koko maassa. Se on 998. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 6 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 64 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95325 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 685 €
Keskitulo, asukkaat29 723 €
Mediaanitulo, taloudet42 456 €
Keskitulo, taloudet51 038 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %70 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,0 %
16–195,3 %
20–296,8 %
30–399,8 %
40–497,5 %
50–596,0 %
60–6924,8 %
70–7918,0 %
80+6,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (109 henkeä).

Vain perusaste11,0 %
Ylioppilastutkinto4,6 %
Ammatillinen54,1 %
Alempi korkeakoulu23,9 %
Ylempi korkeakoulu6,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset33,8 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat6,8 %
Eläkeläiset39,8 %
Lapset 0–1414,3 %
Muut1,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat64
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko98,3 m²
Asumisväljyys50,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit48
Työpaikat alueella17

Tervola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tervola

  1. 95340 Loue27 620 €
  2. 95375 Yli-Paakkola27 463 €
  3. 95330 Tervola25 271 €
  4. 95300 Tervola Keskus25 066 €
  5. 95355 Koivu-Peura23 929 €
  6. 95350 Peura–

Lähimmät postinumerot

  1. 95300 Tervola Keskus25 066 €
  2. 95310 Liedakkala29 649 €
  3. 95315 Törmä27 486 €
  4. 95330 Tervola25 271 €
  5. 95340 Loue27 620 €
  6. 95350 Peura–

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.