Postinumeroalue · Tervola

95340 Loue

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat227koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 620 €+5 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95340 Loue (Tervola) asui 227 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 88,7 km², joten asukkaita on 2,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 620 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % enemmän kuin koko maassa. Se on 738. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 6 postinumeroalueesta.

24 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 122 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 85 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95340 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 620 €
Keskitulo, asukkaat30 237 €
Mediaanitulo, taloudet40 064 €
Keskitulo, taloudet46 544 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %63 %24 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,9 %
16–193,5 %
20–299,3 %
30–3910,1 %
40–4910,6 %
50–5914,1 %
60–6917,2 %
70–7912,8 %
80+6,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (187 henkeä).

Vain perusaste17,6 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen53,5 %
Alempi korkeakoulu19,8 %
Ylempi korkeakoulu5,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,5 %
Työttömät4,8 %
Opiskelijat4,0 %
Eläkeläiset30,8 %
Lapset 0–1414,5 %
Muut1,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat122
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa85 %
Vuokra-asunnoissa11 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko94,4 m²
Asumisväljyys52,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit55
Työpaikat alueella90

Tervola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tervola

  1. 95375 Yli-Paakkola27 463 €
  2. 95325 Paakkola26 685 €
  3. 95330 Tervola25 271 €
  4. 95300 Tervola Keskus25 066 €
  5. 95355 Koivu-Peura23 929 €
  6. 95350 Peura–

Lähimmät postinumerot

  1. 95315 Törmä27 486 €
  2. 95325 Paakkola26 685 €
  3. 95330 Tervola25 271 €
  4. 95350 Peura–
  5. 95355 Koivu-Peura23 929 €
  6. 95365 Maula28 409 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.