Postinumeroalue · Ylitornio

95660 Kantomaanpää

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat143koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 751 €−21 % vs. koko maa
Keski-ikä63 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut16 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95660 Kantomaanpää (Ylitornio) asui 143 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 63 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 174,9 km², joten asukkaita on 0,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 751 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 727. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 13 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 80 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95660 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 751 €
Keskitulo, asukkaat26 271 €
Mediaanitulo, taloudet34 495 €
Keskitulo, taloudet44 019 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %64 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–155,6 %
16–190,7 %
20–292,1 %
30–392,1 %
40–497,0 %
50–5915,4 %
60–6930,8 %
70–7921,7 %
80+14,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (134 henkeä).

Vain perusaste29,9 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen51,5 %
Alempi korkeakoulu11,2 %
Ylempi korkeakoulu4,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,0 %
Työttömät2,1 %
Opiskelijat2,1 %
Eläkeläiset55,2 %
Lapset 0–144,9 %
Muut0,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat80
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet43 %
Lapsitaloudet6 %
Asuntojen keskikoko96,6 m²
Asumisväljyys55,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit101
Työpaikat alueella12

Ylitornio: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ylitornio

  1. 95615 Pekanpää26 998 €
  2. 95630 Kuivakangas26 609 €
  3. 95655 Etelä-Portimojärvi24 433 €
  4. 95610 Kainuunkylä24 190 €
  5. 95600 Ylitornio Keskus23 714 €
  6. 95680 Lohijärvi23 215 €
  7. 97250 Raanujärvi23 069 €
  8. 95635 Kaulinranta22 132 €
  9. 95620 Aavasaksa22 095 €
  10. 95670 Pessalompolo21 514 €
  11. 95690 Mellakoski20 379 €
  12. 95675 Meltosjärvi20 257 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95640 Juoksenki21 377 €
  2. 95645 Turtola22 966 €
  3. 95655 Etelä-Portimojärvi24 433 €
  4. 95670 Pessalompolo21 514 €
  5. 95675 Meltosjärvi20 257 €
  6. 95680 Lohijärvi23 215 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.