Postinumeroalue · Ylitornio

95690 Mellakoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat156koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 379 €−23 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut9 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95690 Mellakoski (Ylitornio) asui 156 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 433,6 km², joten asukkaita on 0,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 379 € vuodessa verojen jälkeen, 23 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 771. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 13 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 9 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 19,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 79 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95690 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 379 €
Keskitulo, asukkaat24 183 €
Mediaanitulo, taloudet37 155 €
Keskitulo, taloudet42 608 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %66 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,6 %
16–193,8 %
20–293,2 %
30–396,4 %
40–499,0 %
50–599,0 %
60–6926,3 %
70–7924,4 %
80+8,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (138 henkeä).

Vain perusaste29,7 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen59,4 %
Alempi korkeakoulu8,7 %
Ylempi korkeakoulu0,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset26,9 %
Työttömät6,4 %
Opiskelijat3,8 %
Eläkeläiset51,9 %
Lapset 0–149,0 %
Muut1,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat79
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko95,9 m²
Asumisväljyys51,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit138
Työpaikat alueella11

Ylitornio: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ylitornio

  1. 95615 Pekanpää26 998 €
  2. 95630 Kuivakangas26 609 €
  3. 95655 Etelä-Portimojärvi24 433 €
  4. 95610 Kainuunkylä24 190 €
  5. 95600 Ylitornio Keskus23 714 €
  6. 95680 Lohijärvi23 215 €
  7. 97250 Raanujärvi23 069 €
  8. 95635 Kaulinranta22 132 €
  9. 95620 Aavasaksa22 095 €
  10. 95670 Pessalompolo21 514 €
  11. 95660 Kantomaanpää20 751 €
  12. 95675 Meltosjärvi20 257 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95670 Pessalompolo21 514 €
  2. 95675 Meltosjärvi20 257 €
  3. 95680 Lohijärvi23 215 €
  4. 95700 Pello Keskus23 624 €
  5. 95710 Naamijoki27 105 €
  6. 95720 Jarhoinen18 877 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.