Postinumeroalue · Rovaniemi

96900 Saarenkylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat7 314koko maa 5 635 971
Mediaanitulo30 087 €+14 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut44 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 96900 Saarenkylä (Rovaniemi) asui 7 314 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 627,5 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 30 087 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % enemmän kuin koko maassa. Se on 285. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 44 postinumeroalueesta.

26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 44 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 069 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 81 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 96900 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat30 087 €
Keskitulo, asukkaat34 006 €
Mediaanitulo, taloudet55 418 €
Keskitulo, taloudet61 329 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

11 %63 %26 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1520,9 %
16–195,3 %
20–297,1 %
30–3913,1 %
40–4914,3 %
50–5912,1 %
60–6912,4 %
70–799,4 %
80+5,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 569 henkeä).

Vain perusaste13,6 %
Ylioppilastutkinto3,8 %
Ammatillinen38,5 %
Alempi korkeakoulu28,3 %
Ylempi korkeakoulu15,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,2 %
Työttömät2,7 %
Opiskelijat6,5 %
Eläkeläiset22,8 %
Lapset 0–1419,4 %
Muut1,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 069
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa81 %
Vuokra-asunnoissa17 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet30 %
Asuntojen keskikoko99,1 m²
Asumisväljyys43,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja5 %
Kesämökit593
Työpaikat alueella1 864

Rovaniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rovaniemi

  1. 96600 Koskenkylä31 525 €
  2. 96460 Pöykkölä31 106 €
  3. 96700 Niskanperä30 814 €
  4. 96190 Lapinrinne – Ahokangas30 265 €
  5. 97110 Rautionsaari29 654 €
  6. 96800 Ylikylä – Patosaari29 495 €
  7. 97220 Sinettä29 430 €
  8. 97130 Hirvas28 707 €
  9. 96960 Someroharju28 232 €
  10. 96910 Syväsenvaara28 229 €
  11. 97610 Oikarainen28 203 €
  12. 97170 Jaatila27 794 €

Kaikki 47 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 96600 Koskenkylä31 525 €
  2. 96700 Niskanperä30 814 €
  3. 96800 Ylikylä – Patosaari29 495 €
  4. 96910 Syväsenvaara28 229 €
  5. 96930 Napapiiri Rovaniemi26 159 €
  6. 96960 Someroharju28 232 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.