Postinumeroalue · Rovaniemi

97110 Rautionsaari

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat506koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 654 €+13 % vs. koko maa
Keski-ikä40 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut35 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 97110 Rautionsaari (Rovaniemi) asui 506 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 40 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 150,1 km², joten asukkaita on 3,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 654 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % enemmän kuin koko maassa. Se on 338. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 44 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 35 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 189 asuntokuntaa, keskimäärin 2,70 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 97110 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 654 €
Keskitulo, asukkaat32 892 €
Mediaanitulo, taloudet57 209 €
Keskitulo, taloudet65 824 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %65 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1522,3 %
16–196,5 %
20–297,5 %
30–3912,5 %
40–4914,2 %
50–5910,9 %
60–6912,5 %
70–7911,1 %
80+2,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (376 henkeä).

Vain perusaste13,3 %
Ylioppilastutkinto3,5 %
Ammatillinen48,7 %
Alempi korkeakoulu22,9 %
Ylempi korkeakoulu11,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,0 %
Työttömät2,0 %
Opiskelijat6,7 %
Eläkeläiset21,3 %
Lapset 0–1420,2 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat189
Henkeä / asuntokunta2,70
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet19 %
Lapsitaloudet31 %
Asuntojen keskikoko104,8 m²
Asumisväljyys44,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja6 %
Kesämökit40
Työpaikat alueella62

Rovaniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rovaniemi

  1. 96600 Koskenkylä31 525 €
  2. 96460 Pöykkölä31 106 €
  3. 96700 Niskanperä30 814 €
  4. 96190 Lapinrinne – Ahokangas30 265 €
  5. 96900 Saarenkylä30 087 €
  6. 96800 Ylikylä – Patosaari29 495 €
  7. 97220 Sinettä29 430 €
  8. 97130 Hirvas28 707 €
  9. 96960 Someroharju28 232 €
  10. 96910 Syväsenvaara28 229 €
  11. 97610 Oikarainen28 203 €
  12. 97170 Jaatila27 794 €

Kaikki 47 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 96910 Syväsenvaara28 229 €
  2. 96930 Napapiiri Rovaniemi26 159 €
  3. 96960 Someroharju28 232 €
  4. 97130 Hirvas28 707 €
  5. 97140 Muurola24 339 €
  6. 97145 Totonvaara–

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.