Postinumeroalue · Pelkosenniemi

98510 Saunavaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat48koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 269 €+3 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut27 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98510 Saunavaara (Pelkosenniemi) asui 48 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 22,4 km², joten asukkaita on 2,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 269 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 839. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 7 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 24 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98510 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 269 €
Keskitulo, asukkaat28 292 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

10 %76 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,6 %
16–190,0 %
20–290,0 %
30–398,3 %
40–4910,4 %
50–5910,4 %
60–6925,0 %
70–7920,8 %
80+10,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (41 henkeä).

Vain perusaste12,2 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen58,5 %
Alempi korkeakoulu14,6 %
Ylempi korkeakoulu12,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,7 %
Työttömät0,0 %
Opiskelijat0,0 %
Eläkeläiset41,7 %
Lapset 0–1414,6 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat24
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko99,1 m²
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit14
Työpaikat alueella6

Pelkosenniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pelkosenniemi

  1. 98530 Pyhätunturi27 789 €
  2. 98560 Kairala-Luiro24 980 €
  3. 98630 Ahvenselkä23 387 €
  4. 98500 Pelkosenniemi Keskus22 110 €
  5. 98580 Luiro19 641 €
  6. 98570 Aapajärvi17 780 €
  7. 98550 Suvanto–

Lähimmät postinumerot

  1. 98440 Kallaanvaara25 457 €
  2. 98450 Kostamo21 814 €
  3. 98500 Pelkosenniemi Keskus22 110 €
  4. 98530 Pyhätunturi27 789 €
  5. 98550 Suvanto–
  6. 98560 Kairala-Luiro24 980 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.