Postinumeroalue · Pelkosenniemi
98560 Kairala-Luiro
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 98560 Kairala-Luiro (Pelkosenniemi) asui 64 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 61 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 61,9 km², joten asukkaita on 1,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 980 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 552. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 7 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 41 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (63 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Pelkosenniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Pelkosenniemi
- 98530 Pyhätunturi27 789 €
- 98510 Saunavaara27 269 €
- 98630 Ahvenselkä23 387 €
- 98500 Pelkosenniemi Keskus22 110 €
- 98580 Luiro19 641 €
- 98570 Aapajärvi17 780 €
- 98550 Suvanto–
Lähimmät postinumerot
- 98510 Saunavaara27 269 €
- 98530 Pyhätunturi27 789 €
- 98550 Suvanto–
- 98570 Aapajärvi17 780 €
- 98580 Luiro19 641 €
- 98600 Kursu21 522 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.