Postinumeroalue · Tuusula

04320 Riihikallio

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat5 145koko maa 5 635 971
Mediaanitulo30 383 €+15 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04320 Riihikallio (Tuusula) asui 5 145 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 6,7 km², joten asukkaita on 770 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 30 383 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % enemmän kuin koko maassa. Se on 253. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 13 postinumeroalueesta.

26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 494 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 63 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04320 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat30 383 €
Keskitulo, asukkaat32 945 €
Mediaanitulo, taloudet44 114 €
Keskitulo, taloudet53 332 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

12 %62 %26 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,7 %
16–194,2 %
20–299,3 %
30–3915,0 %
40–4914,7 %
50–5911,7 %
60–6910,4 %
70–799,9 %
80+6,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 061 henkeä).

Vain perusaste23,1 %
Ylioppilastutkinto5,9 %
Ammatillinen37,9 %
Alempi korkeakoulu23,1 %
Ylempi korkeakoulu10,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,2 %
Työttömät4,1 %
Opiskelijat5,9 %
Eläkeläiset21,7 %
Lapset 0–1417,3 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 494
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa63 %
Vuokra-asunnoissa36 %
Yksinasuvien taloudet43 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko80,2 m²
Asumisväljyys39,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja51 %
Työpaikat alueella929

Tuusula: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tuusula

  1. 04330 Lahela34 737 €
  2. 04310 Tuusula Kirkonkylä33 641 €
  3. 04390 Jäniksenlinna32 436 €
  4. 04350 Nahkela32 278 €
  5. 04380 Tuomala31 870 €
  6. 04370 Rusutjärvi31 269 €
  7. 05430 Nuppulinna31 159 €
  8. 04500 Kellokoski30 889 €
  9. 04340 Mattila30 463 €
  10. 04300 Hyrylä29 964 €
  11. 05400 Jokela29 959 €
  12. 04360 Ruotsinkylä-Kiilinmäki29 752 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04260 Savio28 205 €
  2. 04300 Hyrylä29 964 €
  3. 04310 Tuusula Kirkonkylä33 641 €
  4. 04330 Lahela34 737 €
  5. 04340 Mattila30 463 €
  6. 04350 Nahkela32 278 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.