Postinumeroalue · Tuusula

04370 Rusutjärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat731koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 269 €+19 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut34 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04370 Rusutjärvi (Tuusula) asui 731 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 17,0 km², joten asukkaita on 43 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 269 € vuodessa verojen jälkeen, 19 % enemmän kuin koko maassa. Se on 179. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 13 postinumeroalueesta.

33 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 299 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04370 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 269 €
Keskitulo, asukkaat33 965 €
Mediaanitulo, taloudet63 666 €
Keskitulo, taloudet66 848 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %54 %33 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,4 %
16–196,6 %
20–295,3 %
30–397,7 %
40–4916,4 %
50–5914,6 %
60–6917,8 %
70–7912,6 %
80+2,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (584 henkeä).

Vain perusaste19,9 %
Ylioppilastutkinto7,0 %
Ammatillinen39,0 %
Alempi korkeakoulu25,3 %
Ylempi korkeakoulu8,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,3 %
Työttömät2,6 %
Opiskelijat7,5 %
Eläkeläiset24,1 %
Lapset 0–1414,8 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat299
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet23 %
Lapsitaloudet26 %
Asuntojen keskikoko123,0 m²
Asumisväljyys52,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit139
Työpaikat alueella97

Tuusula: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tuusula

  1. 04330 Lahela34 737 €
  2. 04310 Tuusula Kirkonkylä33 641 €
  3. 04390 Jäniksenlinna32 436 €
  4. 04350 Nahkela32 278 €
  5. 04380 Tuomala31 870 €
  6. 05430 Nuppulinna31 159 €
  7. 04500 Kellokoski30 889 €
  8. 04340 Mattila30 463 €
  9. 04320 Riihikallio30 383 €
  10. 04300 Hyrylä29 964 €
  11. 05400 Jokela29 959 €
  12. 04360 Ruotsinkylä-Kiilinmäki29 752 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04340 Mattila30 463 €
  2. 04350 Nahkela32 278 €
  3. 04360 Ruotsinkylä-Kiilinmäki29 752 €
  4. 04380 Tuomala31 870 €
  5. 04390 Jäniksenlinna32 436 €
  6. 04400 Loutti28 457 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.