Postinumeroalue · Tuusula

04360 Ruotsinkylä-Kiilinmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 117koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 752 €+13 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04360 Ruotsinkylä-Kiilinmäki (Tuusula) asui 1 117 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 28,4 km², joten asukkaita on 39 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 752 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % enemmän kuin koko maassa. Se on 328. korkein 2 927 alueesta ja 13. kunnan 13 postinumeroalueesta.

28 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 453 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04360 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 752 €
Keskitulo, asukkaat32 942 €
Mediaanitulo, taloudet59 062 €
Keskitulo, taloudet66 890 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %52 %28 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,6 %
16–196,2 %
20–296,9 %
30–3913,2 %
40–4913,9 %
50–5920,8 %
60–6913,2 %
70–798,0 %
80+4,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (930 henkeä).

Vain perusaste28,0 %
Ylioppilastutkinto6,0 %
Ammatillinen37,2 %
Alempi korkeakoulu20,0 %
Ylempi korkeakoulu8,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset50,9 %
Työttömät5,1 %
Opiskelijat7,0 %
Eläkeläiset19,7 %
Lapset 0–1412,3 %
Muut5,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat453
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet27 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko115,1 m²
Asumisväljyys49,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit25
Työpaikat alueella2 192

Tuusula: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tuusula

  1. 04330 Lahela34 737 €
  2. 04310 Tuusula Kirkonkylä33 641 €
  3. 04390 Jäniksenlinna32 436 €
  4. 04350 Nahkela32 278 €
  5. 04380 Tuomala31 870 €
  6. 04370 Rusutjärvi31 269 €
  7. 05430 Nuppulinna31 159 €
  8. 04500 Kellokoski30 889 €
  9. 04340 Mattila30 463 €
  10. 04320 Riihikallio30 383 €
  11. 04300 Hyrylä29 964 €
  12. 05400 Jokela29 959 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04330 Lahela34 737 €
  2. 04340 Mattila30 463 €
  3. 04350 Nahkela32 278 €
  4. 04370 Rusutjärvi31 269 €
  5. 04380 Tuomala31 870 €
  6. 04390 Jäniksenlinna32 436 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.