Postinumeroalue · Loviisa
07910 Valko
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 07910 Valko (Loviisa) asui 1 026 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 16,0 km², joten asukkaita on 64 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 194 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 476. korkein 2 927 alueesta ja 17. kunnan 19 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 16,0 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 564 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 76 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (912 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Loviisa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Loviisa
- 07700 Koskenkylän saha-alue29 429 €
- 07740 Gammelby29 039 €
- 07780 Härkäpää28 409 €
- 07720 Malmgård28 211 €
- 07955 Tesjoki27 754 €
- 07890 Mickelspiltom27 341 €
- 07870 Skinnarby27 091 €
- 07930 Pernaja Kirkonkylä26 927 €
- 07945 Kuggom26 662 €
- 07920 Etelä-Harju26 655 €
- 07960 Ahvenkoski26 632 €
- 07880 Liljendal Keskus26 523 €
Lähimmät postinumerot
- 07880 Liljendal Keskus26 523 €
- 07890 Mickelspiltom27 341 €
- 07900 Loviisa Keskus25 250 €
- 07920 Etelä-Harju26 655 €
- 07930 Pernaja Kirkonkylä26 927 €
- 07940 Määrlahti22 656 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.