Postinumeroalue · Heinola

18150 Jyränkö

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 155koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 943 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 18150 Jyränkö (Heinola) asui 2 155 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 11,6 km², joten asukkaita on 186 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 943 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 912. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 12 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 19,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 227 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 71 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 18150 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 943 €
Keskitulo, asukkaat26 076 €
Mediaanitulo, taloudet33 910 €
Keskitulo, taloudet39 874 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %67 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,5 %
16–193,9 %
20–298,3 %
30–399,4 %
40–4910,6 %
50–5913,9 %
60–6917,0 %
70–7918,5 %
80+6,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 866 henkeä).

Vain perusaste26,2 %
Ylioppilastutkinto3,5 %
Ammatillinen45,0 %
Alempi korkeakoulu21,1 %
Ylempi korkeakoulu4,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,1 %
Työttömät8,2 %
Opiskelijat5,8 %
Eläkeläiset37,0 %
Lapset 0–1410,6 %
Muut3,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 227
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa71 %
Vuokra-asunnoissa29 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko76,4 m²
Asumisväljyys44,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja50 %
Kesämökit8
Työpaikat alueella125

Heinola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Heinola

  1. 18600 Myllyoja27 173 €
  2. 19110 Vierumäki taajama26 087 €
  3. 19210 Lusi25 314 €
  4. 18300 Heinola kk25 038 €
  5. 18120 Reumasairaala-alue24 959 €
  6. 19250 Syrjäkoski24 223 €
  7. 18100 Heinola Keskus23 834 €
  8. 19260 Paaso-Syrjäkoski22 879 €
  9. 18200 Kaakonlampi-Pyhätön22 221 €
  10. 18130 Tommola-Sahanniemi21 465 €
  11. 19120 Vierumäki urheiluopisto19 692 €

Lähimmät postinumerot

  1. 18100 Heinola Keskus23 834 €
  2. 18120 Reumasairaala-alue24 959 €
  3. 18130 Tommola-Sahanniemi21 465 €
  4. 18200 Kaakonlampi-Pyhätön22 221 €
  5. 18300 Heinola kk25 038 €
  6. 18600 Myllyoja27 173 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.