Postinumeroalue · Heinola
19110 Vierumäki taajama
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 19110 Vierumäki taajama (Heinola) asui 575 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 47,3 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 087 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 164. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 12 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 16,0 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 287 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 69 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (482 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Heinola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Heinola
- 18600 Myllyoja27 173 €
- 19210 Lusi25 314 €
- 18300 Heinola kk25 038 €
- 18120 Reumasairaala-alue24 959 €
- 19250 Syrjäkoski24 223 €
- 18150 Jyränkö23 943 €
- 18100 Heinola Keskus23 834 €
- 19260 Paaso-Syrjäkoski22 879 €
- 18200 Kaakonlampi-Pyhätön22 221 €
- 18130 Tommola-Sahanniemi21 465 €
- 19120 Vierumäki urheiluopisto19 692 €
Lähimmät postinumerot
- 18200 Kaakonlampi-Pyhätön22 221 €
- 18300 Heinola kk25 038 €
- 18600 Myllyoja27 173 €
- 19120 Vierumäki urheiluopisto19 692 €
- 19160 Huutotöyry24 329 €
- 19210 Lusi25 314 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.