Postinumeroalue · Heinola
19210 Lusi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 19210 Lusi (Heinola) asui 392 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 120,3 km², joten asukkaita on 3,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 314 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 436. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 12 postinumeroalueesta.
21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 12,2 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 192 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (323 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Heinola: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Heinola
- 18600 Myllyoja27 173 €
- 19110 Vierumäki taajama26 087 €
- 18300 Heinola kk25 038 €
- 18120 Reumasairaala-alue24 959 €
- 19250 Syrjäkoski24 223 €
- 18150 Jyränkö23 943 €
- 18100 Heinola Keskus23 834 €
- 19260 Paaso-Syrjäkoski22 879 €
- 18200 Kaakonlampi-Pyhätön22 221 €
- 18130 Tommola-Sahanniemi21 465 €
- 19120 Vierumäki urheiluopisto19 692 €
Lähimmät postinumerot
- 19110 Vierumäki taajama26 087 €
- 19120 Vierumäki urheiluopisto19 692 €
- 19160 Huutotöyry24 329 €
- 19230 Onkiniemi21 834 €
- 19250 Syrjäkoski24 223 €
- 19260 Paaso-Syrjäkoski22 879 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.