Postinumeroalue · Salo

24910 Halikko Asemanseutu

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 106koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 362 €+19 % vs. koko maa
Keski-ikä40 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut43 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 24910 Halikko Asemanseutu (Salo) asui 1 106 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 40 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 27,0 km², joten asukkaita on 41 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 362 € vuodessa verojen jälkeen, 19 % enemmän kuin koko maassa. Se on 176. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 40 postinumeroalueesta.

33 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 43 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 425 asuntokuntaa, keskimäärin 2,60 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 24910 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 362 €
Keskitulo, asukkaat34 872 €
Mediaanitulo, taloudet61 265 €
Keskitulo, taloudet66 136 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %54 %33 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1523,3 %
16–197,0 %
20–295,1 %
30–3911,8 %
40–4916,9 %
50–5915,1 %
60–699,5 %
70–797,1 %
80+4,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (800 henkeä).

Vain perusaste15,6 %
Ylioppilastutkinto4,5 %
Ammatillinen37,0 %
Alempi korkeakoulu31,6 %
Ylempi korkeakoulu11,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset50,0 %
Työttömät3,1 %
Opiskelijat8,4 %
Eläkeläiset15,9 %
Lapset 0–1421,3 %
Muut1,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat425
Henkeä / asuntokunta2,60
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet20 %
Lapsitaloudet41 %
Asuntojen keskikoko123,5 m²
Asumisväljyys47,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit27
Työpaikat alueella552

Salo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salo

  1. 25660 Mathildedal29 967 €
  2. 25420 Lahnajärvi29 525 €
  3. 24280 Tupuri-Hähkänä29 213 €
  4. 25210 Vartsala28 265 €
  5. 25130 Muurla28 050 €
  6. 25250 Märynummi27 430 €
  7. 25160 Tuohittu27 261 €
  8. 25180 Romsila27 216 €
  9. 25360 Pertteli Keskus27 113 €
  10. 25240 Hajala27 049 €
  11. 25170 Kotalato26 980 €
  12. 24130 Ylhäisi26 915 €

Kaikki 40 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 24260 Ollikkala22 495 €
  2. 24280 Tupuri-Hähkänä29 213 €
  3. 24800 Halikko Keskus25 458 €
  4. 25110 Kruusila26 803 €
  5. 25130 Muurla28 050 €
  6. 25160 Tuohittu27 261 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.