Postinumeroalue · Salo

25180 Romsila

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat220koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 216 €+3 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut31 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 25180 Romsila (Salo) asui 220 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 29,3 km², joten asukkaita on 7,5 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 216 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 856. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 40 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 101 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 25180 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 216 €
Keskitulo, asukkaat31 388 €
Mediaanitulo, taloudet50 303 €
Keskitulo, taloudet55 834 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %62 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,9 %
16–194,1 %
20–298,2 %
30–396,4 %
40–4916,4 %
50–5914,1 %
60–6919,5 %
70–798,2 %
80+7,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (178 henkeä).

Vain perusaste17,4 %
Ylioppilastutkinto1,1 %
Ammatillinen50,6 %
Alempi korkeakoulu20,2 %
Ylempi korkeakoulu10,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,7 %
Työttömät4,1 %
Opiskelijat6,8 %
Eläkeläiset26,8 %
Lapset 0–1414,1 %
Muut0,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat101
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet26 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko116,1 m²
Asumisväljyys55,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit251
Työpaikat alueella14

Salo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salo

  1. 24910 Halikko Asemanseutu31 362 €
  2. 25660 Mathildedal29 967 €
  3. 25420 Lahnajärvi29 525 €
  4. 24280 Tupuri-Hähkänä29 213 €
  5. 25210 Vartsala28 265 €
  6. 25130 Muurla28 050 €
  7. 25250 Märynummi27 430 €
  8. 25160 Tuohittu27 261 €
  9. 25360 Pertteli Keskus27 113 €
  10. 25240 Hajala27 049 €
  11. 25170 Kotalato26 980 €
  12. 24130 Ylhäisi26 915 €

Kaikki 40 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 25130 Muurla28 050 €
  2. 25160 Tuohittu27 261 €
  3. 25170 Kotalato26 980 €
  4. 25190 Inkere25 683 €
  5. 25210 Vartsala28 265 €
  6. 25230 Angelniemi25 788 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.