Postinumeroalue · Salo

25170 Kotalato

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat129koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 980 €+2 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 25170 Kotalato (Salo) asui 129 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 24,4 km², joten asukkaita on 5,3 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 980 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 922. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 40 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 55 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 25170 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 980 €
Keskitulo, asukkaat28 844 €
Mediaanitulo, taloudet48 944 €
Keskitulo, taloudet54 213 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %57 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,3 %
16–197,0 %
20–293,9 %
30–3914,7 %
40–4911,6 %
50–5913,2 %
60–6910,9 %
70–7915,5 %
80+7,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (101 henkeä).

Vain perusaste22,8 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen51,5 %
Alempi korkeakoulu18,8 %
Ylempi korkeakoulu4,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,6 %
Työttömät3,1 %
Opiskelijat8,5 %
Eläkeläiset29,5 %
Lapset 0–1415,5 %
Muut0,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat55
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet22 %
Lapsitaloudet31 %
Asuntojen keskikoko104,8 m²
Asumisväljyys44,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja6 %
Kesämökit54
Työpaikat alueella15

Salo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Salo

  1. 24910 Halikko Asemanseutu31 362 €
  2. 25660 Mathildedal29 967 €
  3. 25420 Lahnajärvi29 525 €
  4. 24280 Tupuri-Hähkänä29 213 €
  5. 25210 Vartsala28 265 €
  6. 25130 Muurla28 050 €
  7. 25250 Märynummi27 430 €
  8. 25160 Tuohittu27 261 €
  9. 25180 Romsila27 216 €
  10. 25360 Pertteli Keskus27 113 €
  11. 25240 Hajala27 049 €
  12. 24130 Ylhäisi26 915 €

Kaikki 40 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 25110 Kruusila26 803 €
  2. 25130 Muurla28 050 €
  3. 25160 Tuohittu27 261 €
  4. 25180 Romsila27 216 €
  5. 25190 Inkere25 683 €
  6. 25210 Vartsala28 265 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.