Postinumeroalue · Rauma

26100 Rauma Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat16 603koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 647 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut32 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 26100 Rauma Keskus asui 16 603 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 28,8 km², joten asukkaita on 577 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 647 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 663. korkein 2 927 alueesta ja 17. kunnan 18 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 9 613 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 53 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 26100 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 647 €
Keskitulo, asukkaat28 030 €
Mediaanitulo, taloudet31 875 €
Keskitulo, taloudet41 253 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %61 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,9 %
16–194,3 %
20–2914,2 %
30–3912,2 %
40–4911,8 %
50–5910,2 %
60–6912,1 %
70–7913,6 %
80+9,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (14 317 henkeä).

Vain perusaste27,0 %
Ylioppilastutkinto7,5 %
Ammatillinen33,1 %
Alempi korkeakoulu23,0 %
Ylempi korkeakoulu9,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,5 %
Työttömät5,0 %
Opiskelijat8,1 %
Eläkeläiset31,4 %
Lapset 0–1410,9 %
Muut4,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat9 613
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa53 %
Vuokra-asunnoissa46 %
Yksinasuvien taloudet56 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko70,4 m²
Asumisväljyys42,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja70 %
Kesämökit99
Työpaikat alueella11 990

Rauma: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rauma

  1. 26720 Monnanummi31 623 €
  2. 26410 Kaaro31 024 €
  3. 26200 Merirauma-Kappelinluhta29 363 €
  4. 26910 Unaja29 059 €
  5. 26950 Voiluoto28 882 €
  6. 26560 Kolla28 763 €
  7. 26740 Vasarainen28 742 €
  8. 26840 Kortela27 899 €
  9. 27310 Kodisjoki27 831 €
  10. 27250 Kodiksami27 655 €
  11. 26510 Uotila27 650 €
  12. 27220 Ala-Kieri27 545 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 25940 Hiittinen22 981 €
  2. 25950 Rosala-Kasnäs-Hitis25 363 €
  3. 25960 Högsåra24 610 €
  4. 26200 Merirauma-Kappelinluhta29 363 €
  5. 26410 Kaaro31 024 €
  6. 26510 Uotila27 650 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.