Postinumeroalue · Rauma

26200 Merirauma-Kappelinluhta

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat5 021koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 363 €+11 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut42 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 26200 Merirauma-Kappelinluhta (Rauma) asui 5 021 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 22,7 km², joten asukkaita on 221 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 363 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % enemmän kuin koko maassa. Se on 394. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 18 postinumeroalueesta.

25 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 42 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 436 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 83 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 26200 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 363 €
Keskitulo, asukkaat33 661 €
Mediaanitulo, taloudet47 070 €
Keskitulo, taloudet56 475 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %60 %25 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,8 %
16–194,2 %
20–297,9 %
30–3912,0 %
40–4913,5 %
50–5912,7 %
60–6914,6 %
70–7912,9 %
80+5,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 072 henkeä).

Vain perusaste18,1 %
Ylioppilastutkinto4,6 %
Ammatillinen35,8 %
Alempi korkeakoulu28,0 %
Ylempi korkeakoulu13,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,8 %
Työttömät4,2 %
Opiskelijat5,9 %
Eläkeläiset26,8 %
Lapset 0–1415,4 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 436
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa83 %
Vuokra-asunnoissa17 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko96,7 m²
Asumisväljyys48,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja28 %
Kesämökit396
Työpaikat alueella366

Rauma: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rauma

  1. 26720 Monnanummi31 623 €
  2. 26410 Kaaro31 024 €
  3. 26910 Unaja29 059 €
  4. 26950 Voiluoto28 882 €
  5. 26560 Kolla28 763 €
  6. 26740 Vasarainen28 742 €
  7. 26840 Kortela27 899 €
  8. 27310 Kodisjoki27 831 €
  9. 27250 Kodiksami27 655 €
  10. 26510 Uotila27 650 €
  11. 27220 Ala-Kieri27 545 €
  12. 26930 Vermuntila27 050 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 25950 Rosala-Kasnäs-Hitis25 363 €
  2. 25960 Högsåra24 610 €
  3. 26100 Rauma Keskus24 647 €
  4. 26410 Kaaro31 024 €
  5. 26510 Uotila27 650 €
  6. 26560 Kolla28 763 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.