Postinumeroalue · Rauma

26740 Vasarainen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat496koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 742 €+9 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut27 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 26740 Vasarainen (Rauma) asui 496 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 26,8 km², joten asukkaita on 19 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 742 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % enemmän kuin koko maassa. Se on 507. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 18 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 219 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 26740 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 742 €
Keskitulo, asukkaat33 255 €
Mediaanitulo, taloudet52 113 €
Keskitulo, taloudet61 057 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %65 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,5 %
16–194,2 %
20–296,0 %
30–3910,5 %
40–4915,1 %
50–5914,3 %
60–6915,7 %
70–7913,3 %
80+3,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (399 henkeä).

Vain perusaste17,5 %
Ylioppilastutkinto2,3 %
Ammatillinen53,6 %
Alempi korkeakoulu22,6 %
Ylempi korkeakoulu4,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,2 %
Työttömät4,4 %
Opiskelijat5,4 %
Eläkeläiset25,6 %
Lapset 0–1415,9 %
Muut1,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat219
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet26 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko113,5 m²
Asumisväljyys51,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit89
Työpaikat alueella57

Rauma: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rauma

  1. 26720 Monnanummi31 623 €
  2. 26410 Kaaro31 024 €
  3. 26200 Merirauma-Kappelinluhta29 363 €
  4. 26910 Unaja29 059 €
  5. 26950 Voiluoto28 882 €
  6. 26560 Kolla28 763 €
  7. 26840 Kortela27 899 €
  8. 27310 Kodisjoki27 831 €
  9. 27250 Kodiksami27 655 €
  10. 26510 Uotila27 650 €
  11. 27220 Ala-Kieri27 545 €
  12. 26930 Vermuntila27 050 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 26560 Kolla28 763 €
  2. 26660 Paroalho25 971 €
  3. 26720 Monnanummi31 623 €
  4. 26820 Sampaanala24 168 €
  5. 26840 Kortela27 899 €
  6. 26910 Unaja29 059 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.