Postinumeroalue · Eura

27400 Kiukainen Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 186koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 478 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27400 Kiukainen Keskus (Eura) asui 1 186 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 51,0 km², joten asukkaita on 23 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 478 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 716. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 10 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 565 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 81 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27400 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 478 €
Keskitulo, asukkaat27 042 €
Mediaanitulo, taloudet37 719 €
Keskitulo, taloudet45 506 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %65 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,3 %
16–193,6 %
20–296,6 %
30–399,0 %
40–4911,6 %
50–5914,7 %
60–6917,3 %
70–7914,0 %
80+8,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (988 henkeä).

Vain perusaste27,4 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen45,9 %
Alempi korkeakoulu18,7 %
Ylempi korkeakoulu5,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,2 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat5,2 %
Eläkeläiset35,8 %
Lapset 0–1413,0 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat565
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa81 %
Vuokra-asunnoissa17 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko97,6 m²
Asumisväljyys51,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit10
Työpaikat alueella342

Eura: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Eura

  1. 27500 Kauttua27 682 €
  2. 27510 Eura Keskus26 186 €
  3. 27420 Panelia Asemanseutu25 971 €
  4. 27670 Mannila25 921 €
  5. 27600 Hinnerjoki25 844 €
  6. 27640 Honkilahti kk25 824 €
  7. 27450 Harola25 733 €
  8. 27430 Panelia24 421 €
  9. 27650 Honkilahti23 179 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27310 Kodisjoki27 831 €
  2. 27320 Ihode26 931 €
  3. 27340 Reila25 847 €
  4. 27420 Panelia Asemanseutu25 971 €
  5. 27430 Panelia24 421 €
  6. 27450 Harola25 733 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.