Postinumeroalue · Eura

27600 Hinnerjoki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat653koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 844 €−2 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27600 Hinnerjoki (Eura) asui 653 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 116,6 km², joten asukkaita on 5,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 844 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 243. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 10 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 331 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27600 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 844 €
Keskitulo, asukkaat28 166 €
Mediaanitulo, taloudet37 924 €
Keskitulo, taloudet45 922 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %57 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,6 %
16–195,2 %
20–296,1 %
30–3910,0 %
40–4911,8 %
50–5912,1 %
60–6916,1 %
70–7913,5 %
80+9,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (537 henkeä).

Vain perusaste26,8 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen47,5 %
Alempi korkeakoulu17,5 %
Ylempi korkeakoulu5,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,0 %
Työttömät4,0 %
Opiskelijat5,5 %
Eläkeläiset32,6 %
Lapset 0–1413,9 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat331
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa87 %
Vuokra-asunnoissa11 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko95,4 m²
Asumisväljyys51,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit123
Työpaikat alueella148

Eura: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Eura

  1. 27500 Kauttua27 682 €
  2. 27510 Eura Keskus26 186 €
  3. 27420 Panelia Asemanseutu25 971 €
  4. 27670 Mannila25 921 €
  5. 27640 Honkilahti kk25 824 €
  6. 27450 Harola25 733 €
  7. 27400 Kiukainen Keskus24 478 €
  8. 27430 Panelia24 421 €
  9. 27650 Honkilahti23 179 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27450 Harola25 733 €
  2. 27500 Kauttua27 682 €
  3. 27510 Eura Keskus26 186 €
  4. 27640 Honkilahti kk25 824 €
  5. 27650 Honkilahti23 179 €
  6. 27670 Mannila25 921 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.