Postinumeroalue · Eura

27510 Eura Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 923koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 186 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27510 Eura Keskus asui 3 923 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 158,4 km², joten asukkaita on 25 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 186 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 135. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 10 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 997 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27510 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 186 €
Keskitulo, asukkaat29 015 €
Mediaanitulo, taloudet39 914 €
Keskitulo, taloudet46 960 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %68 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,0 %
16–194,3 %
20–297,6 %
30–399,8 %
40–4912,1 %
50–5912,4 %
60–6914,0 %
70–7916,2 %
80+9,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 285 henkeä).

Vain perusaste27,7 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen43,8 %
Alempi korkeakoulu19,8 %
Ylempi korkeakoulu5,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,7 %
Työttömät2,9 %
Opiskelijat5,1 %
Eläkeläiset35,3 %
Lapset 0–1412,7 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 997
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa21 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko92,2 m²
Asumisväljyys49,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja18 %
Kesämökit244
Työpaikat alueella2 038

Eura: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Eura

  1. 27500 Kauttua27 682 €
  2. 27420 Panelia Asemanseutu25 971 €
  3. 27670 Mannila25 921 €
  4. 27600 Hinnerjoki25 844 €
  5. 27640 Honkilahti kk25 824 €
  6. 27450 Harola25 733 €
  7. 27400 Kiukainen Keskus24 478 €
  8. 27430 Panelia24 421 €
  9. 27650 Honkilahti23 179 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27430 Panelia24 421 €
  2. 27450 Harola25 733 €
  3. 27500 Kauttua27 682 €
  4. 27600 Hinnerjoki25 844 €
  5. 27640 Honkilahti kk25 824 €
  6. 27650 Honkilahti23 179 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.