Postinumeroalue · Säkylä

27920 Otajoki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat245koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 202 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27920 Otajoki (Säkylä) asui 245 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 44,5 km², joten asukkaita on 5,5 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 202 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 132. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 10 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 125 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27920 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 202 €
Keskitulo, asukkaat30 215 €
Mediaanitulo, taloudet42 072 €
Keskitulo, taloudet52 491 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %70 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,2 %
16–192,9 %
20–297,3 %
30–396,1 %
40–4910,6 %
50–5922,4 %
60–6916,3 %
70–7915,5 %
80+8,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (216 henkeä).

Vain perusaste24,5 %
Ylioppilastutkinto4,2 %
Ammatillinen46,8 %
Alempi korkeakoulu20,4 %
Ylempi korkeakoulu4,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,9 %
Työttömät4,1 %
Opiskelijat3,7 %
Eläkeläiset33,9 %
Lapset 0–149,0 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat125
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet36 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko103,6 m²
Asumisväljyys54,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit248
Työpaikat alueella23

Säkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Säkylä

  1. 27840 Kakkuri26 922 €
  2. 27910 Huovinrinne26 843 €
  3. 27800 Säkylä Keskus26 039 €
  4. 27750 Yttilä25 988 €
  5. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  6. 27860 Vuori24 605 €
  7. 27730 Tuiskula24 528 €
  8. 27710 Köyliö Keskus24 401 €
  9. 27740 Voitoinen21 572 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27840 Kakkuri26 922 €
  2. 27860 Vuori24 605 €
  3. 27910 Huovinrinne26 843 €
  4. 28100 Pori Keskus22 636 €
  5. 28120 Käppärä-Isomäki23 167 €
  6. 28130 Impola22 059 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.