Postinumeroalue · Tampere

33840 Peltolammi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 584koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 990 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut32 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 33840 Peltolammi (Tampere) asui 3 584 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 7,3 km², joten asukkaita on 488 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 990 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 894. korkein 2 927 alueesta ja 31. kunnan 36 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 32 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 15,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 061 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 53 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 33840 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 990 €
Keskitulo, asukkaat25 008 €
Mediaanitulo, taloudet31 277 €
Keskitulo, taloudet37 010 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %65 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,5 %
16–193,9 %
20–2917,7 %
30–3917,8 %
40–4911,9 %
50–599,8 %
60–6910,2 %
70–7910,5 %
80+5,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 075 henkeä).

Vain perusaste20,3 %
Ylioppilastutkinto7,3 %
Ammatillinen40,3 %
Alempi korkeakoulu23,0 %
Ylempi korkeakoulu9,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,4 %
Työttömät8,2 %
Opiskelijat9,2 %
Eläkeläiset23,0 %
Lapset 0–1412,1 %
Muut4,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 061
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa53 %
Vuokra-asunnoissa46 %
Yksinasuvien taloudet54 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko62,4 m²
Asumisväljyys36,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja81 %
Kesämökit8
Työpaikat alueella3 863

Tampere: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Tampere

  1. 33240 Tahmela31 609 €
  2. 33610 Olkahinen-Tasanne31 041 €
  3. 33730 Leinola-Vehmainen30 897 €
  4. 34240 Kämmenteisko29 240 €
  5. 33870 Vuores29 106 €
  6. 33680 Aitolahti28 545 €
  7. 33230 Länsi-Amuri28 216 €
  8. 33700 Messukylä28 109 €
  9. 33580 Atala-Linnainmaa28 076 €
  10. 33820 Koivistonkylä27 905 €
  11. 33340 Haukiluoma-Ikuri27 715 €
  12. 33180 Lapinniemi-Käpylä27 626 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 33730 Leinola-Vehmainen30 897 €
  2. 33800 Nekala23 876 €
  3. 33820 Koivistonkylä27 905 €
  4. 33850 Multisilta22 466 €
  5. 33870 Vuores29 106 €
  6. 33880 Höytämö28 747 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.