Postinumeroalue · Sastamala

38220 Stormi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat728koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 207 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut27 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38220 Stormi (Sastamala) asui 728 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 120,2 km², joten asukkaita on 6,1 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 207 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 471. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 17 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 358 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38220 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 207 €
Keskitulo, asukkaat30 490 €
Mediaanitulo, taloudet39 301 €
Keskitulo, taloudet52 157 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %60 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,3 %
16–193,8 %
20–296,3 %
30–398,7 %
40–4910,7 %
50–5919,4 %
60–6912,5 %
70–7917,4 %
80+6,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (610 henkeä).

Vain perusaste21,6 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen48,7 %
Alempi korkeakoulu20,0 %
Ylempi korkeakoulu6,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,4 %
Työttömät4,4 %
Opiskelijat4,0 %
Eläkeläiset32,3 %
Lapset 0–1413,6 %
Muut3,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat358
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa89 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko109,2 m²
Asumisväljyys55,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit135
Työpaikat alueella304

Sastamala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sastamala

  1. 38420 Häijää28 608 €
  2. 38120 Kutala28 256 €
  3. 38140 Kärppälä27 756 €
  4. 38250 Roismala26 747 €
  5. 38100 Karkku26 603 €
  6. 38280 Illo25 680 €
  7. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  8. 38470 Hyynilä24 980 €
  9. 38270 Sammaljoki24 785 €
  10. 38300 Kiikka24 311 €
  11. 38360 Kiikoinen24 257 €
  12. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 38140 Kärppälä27 756 €
  2. 38200 Vammala Keskus23 758 €
  3. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €
  4. 38250 Roismala26 747 €
  5. 38270 Sammaljoki24 785 €
  6. 38280 Illo25 680 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.