Postinumeroalue · Sastamala

38300 Kiikka

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 662koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 311 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38300 Kiikka (Sastamala) asui 1 662 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 121,1 km², joten asukkaita on 14 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 311 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 779. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 17 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 813 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 82 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38300 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 311 €
Keskitulo, asukkaat29 923 €
Mediaanitulo, taloudet37 650 €
Keskitulo, taloudet50 509 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %66 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,8 %
16–196,0 %
20–296,6 %
30–399,0 %
40–4912,9 %
50–5915,0 %
60–6914,9 %
70–7914,8 %
80+7,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 386 henkeä).

Vain perusaste23,0 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen51,2 %
Alempi korkeakoulu16,8 %
Ylempi korkeakoulu5,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,9 %
Työttömät4,9 %
Opiskelijat7,7 %
Eläkeläiset32,9 %
Lapset 0–1412,5 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat813
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa82 %
Vuokra-asunnoissa16 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko100,0 m²
Asumisväljyys52,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit193
Työpaikat alueella259

Sastamala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sastamala

  1. 38420 Häijää28 608 €
  2. 38120 Kutala28 256 €
  3. 38140 Kärppälä27 756 €
  4. 38250 Roismala26 747 €
  5. 38100 Karkku26 603 €
  6. 38280 Illo25 680 €
  7. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  8. 38220 Stormi25 207 €
  9. 38470 Hyynilä24 980 €
  10. 38270 Sammaljoki24 785 €
  11. 38360 Kiikoinen24 257 €
  12. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 38250 Roismala26 747 €
  2. 38270 Sammaljoki24 785 €
  3. 38280 Illo25 680 €
  4. 38360 Kiikoinen24 257 €
  5. 38420 Häijää28 608 €
  6. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.