Postinumeroalue · Sastamala

38270 Sammaljoki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat292koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 785 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38270 Sammaljoki (Sastamala) asui 292 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 76,1 km², joten asukkaita on 3,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 785 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 621. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 17 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 154 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38270 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 785 €
Keskitulo, asukkaat29 442 €
Mediaanitulo, taloudet37 355 €
Keskitulo, taloudet47 943 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %57 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,7 %
16–192,7 %
20–296,5 %
30–396,8 %
40–4913,7 %
50–5916,8 %
60–6917,5 %
70–7912,3 %
80+11,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (249 henkeä).

Vain perusaste18,5 %
Ylioppilastutkinto1,2 %
Ammatillinen51,4 %
Alempi korkeakoulu23,7 %
Ylempi korkeakoulu5,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,8 %
Työttömät5,5 %
Opiskelijat5,8 %
Eläkeläiset31,5 %
Lapset 0–1411,0 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat154
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa87 %
Vuokra-asunnoissa12 %
Yksinasuvien taloudet47 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko101,7 m²
Asumisväljyys57,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja3 %
Kesämökit62
Työpaikat alueella37

Sastamala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sastamala

  1. 38420 Häijää28 608 €
  2. 38120 Kutala28 256 €
  3. 38140 Kärppälä27 756 €
  4. 38250 Roismala26 747 €
  5. 38100 Karkku26 603 €
  6. 38280 Illo25 680 €
  7. 38460 Mouhijärvi Keskus25 550 €
  8. 38220 Stormi25 207 €
  9. 38470 Hyynilä24 980 €
  10. 38300 Kiikka24 311 €
  11. 38360 Kiikoinen24 257 €
  12. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €

Kaikki 18 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 38210 Vammala Asemanseutu24 111 €
  2. 38220 Stormi25 207 €
  3. 38250 Roismala26 747 €
  4. 38280 Illo25 680 €
  5. 38300 Kiikka24 311 €
  6. 38360 Kiikoinen24 257 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.