Postinumeroalue · Uurainen

41210 Jokihaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat438koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 921 €+10 % vs. koko maa
Keski-ikä38 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut35 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 41210 Jokihaara (Uurainen) asui 438 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 38 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 45,6 km², joten asukkaita on 9,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 921 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % enemmän kuin koko maassa. Se on 469. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 5 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 35 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 163 asuntokuntaa, keskimäärin 2,70 henkeä taloudessa, ja 98 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 41210 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 921 €
Keskitulo, asukkaat30 707 €
Mediaanitulo, taloudet54 573 €
Keskitulo, taloudet57 454 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %66 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1527,9 %
16–195,7 %
20–295,3 %
30–3914,2 %
40–4911,2 %
50–5915,3 %
60–698,9 %
70–797,1 %
80+4,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (299 henkeä).

Vain perusaste15,7 %
Ylioppilastutkinto2,0 %
Ammatillinen47,2 %
Alempi korkeakoulu26,8 %
Ylempi korkeakoulu8,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,2 %
Työttömät3,9 %
Opiskelijat7,5 %
Eläkeläiset18,9 %
Lapset 0–1425,8 %
Muut0,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat163
Henkeä / asuntokunta2,70
Omistusasunnoissa98 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet23 %
Lapsitaloudet34 %
Asuntojen keskikoko110,2 m²
Asumisväljyys41,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit127
Työpaikat alueella51

Uurainen: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Uurainen

  1. 41290 Kangashäkki30 358 €
  2. 41220 Höytiä25 794 €
  3. 41230 Uurainen Keskus24 318 €
  4. 41240 Kyynämöinen23 197 €

Lähimmät postinumerot

  1. 41140 Kuikka30 096 €
  2. 41160 Tikkakoski27 975 €
  3. 41180 Vehniä27 009 €
  4. 41220 Höytiä25 794 €
  5. 41230 Uurainen Keskus24 318 €
  6. 41240 Kyynämöinen23 197 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.