Postinumeroalue · Uurainen

41220 Höytiä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat259koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 794 €−2 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 41220 Höytiä (Uurainen) asui 259 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 64,0 km², joten asukkaita on 4,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 794 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 261. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 5 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 123 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 98 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 41220 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 794 €
Keskitulo, asukkaat26 153 €
Mediaanitulo, taloudet40 474 €
Keskitulo, taloudet43 794 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %62 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,4 %
16–194,2 %
20–295,0 %
30–3911,2 %
40–4914,7 %
50–5912,7 %
60–6913,5 %
70–7913,5 %
80+7,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (205 henkeä).

Vain perusaste22,4 %
Ylioppilastutkinto4,9 %
Ammatillinen48,8 %
Alempi korkeakoulu18,0 %
Ylempi korkeakoulu5,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,6 %
Työttömät3,5 %
Opiskelijat5,8 %
Eläkeläiset27,8 %
Lapset 0–1416,6 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat123
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa98 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet39 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko99,7 m²
Asumisväljyys49,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit100
Työpaikat alueella46

Uurainen: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Uurainen

  1. 41290 Kangashäkki30 358 €
  2. 41210 Jokihaara28 921 €
  3. 41230 Uurainen Keskus24 318 €
  4. 41240 Kyynämöinen23 197 €

Lähimmät postinumerot

  1. 41160 Tikkakoski27 975 €
  2. 41180 Vehniä27 009 €
  3. 41210 Jokihaara28 921 €
  4. 41230 Uurainen Keskus24 318 €
  5. 41240 Kyynämöinen23 197 €
  6. 41260 Hoikankylä24 766 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.