Postinumeroalue · Uurainen

41230 Uurainen Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 570koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 318 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 41230 Uurainen Keskus asui 1 570 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 103,9 km², joten asukkaita on 15 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 318 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 776. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 5 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 15,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 727 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 71 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 41230 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 318 €
Keskitulo, asukkaat26 363 €
Mediaanitulo, taloudet38 324 €
Keskitulo, taloudet44 318 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %66 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,2 %
16–193,5 %
20–295,5 %
30–3911,0 %
40–4914,1 %
50–5911,3 %
60–6913,3 %
70–7915,3 %
80+6,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 234 henkeä).

Vain perusaste23,2 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen49,1 %
Alempi korkeakoulu17,4 %
Ylempi korkeakoulu7,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,4 %
Työttömät6,6 %
Opiskelijat6,4 %
Eläkeläiset30,6 %
Lapset 0–1417,4 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat727
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa71 %
Vuokra-asunnoissa28 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko88,6 m²
Asumisväljyys43,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja7 %
Kesämökit218
Työpaikat alueella466

Uurainen: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Uurainen

  1. 41290 Kangashäkki30 358 €
  2. 41210 Jokihaara28 921 €
  3. 41220 Höytiä25 794 €
  4. 41240 Kyynämöinen23 197 €

Lähimmät postinumerot

  1. 41180 Vehniä27 009 €
  2. 41210 Jokihaara28 921 €
  3. 41220 Höytiä25 794 €
  4. 41240 Kyynämöinen23 197 €
  5. 41260 Hoikankylä24 766 €
  6. 41270 Lannevesi26 109 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.