Postinumeroalue · Miehikkälä

49720 Hurttala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat46koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 932 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut8 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 49720 Hurttala (Miehikkälä) asui 46 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 35,8 km², joten asukkaita on 1,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 932 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 569. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 7 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 8 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 23 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 49720 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 932 €
Keskitulo, asukkaat26 426 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

36 %44 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,2 %
16–190,0 %
20–296,5 %
30–394,3 %
40–4910,9 %
50–5910,9 %
60–6919,6 %
70–7926,1 %
80+6,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (39 henkeä).

Vain perusaste43,6 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen48,7 %
Alempi korkeakoulu7,7 %
Ylempi korkeakoulu0,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,1 %
Työttömät2,2 %
Opiskelijat4,3 %
Eläkeläiset41,3 %
Lapset 0–1410,9 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat23
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko103,1 m²
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit42
Työpaikat alueella2

Miehikkälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Miehikkälä

  1. 49760 Suur-Miehikkälä26 634 €
  2. 49750 Kalliokoski23 015 €
  3. 49700 Miehikkälä Kirkonkylä22 047 €
  4. 49730 Muurikkala21 393 €
  5. 49770 Salo-Miehikkälä21 138 €
  6. 54490 Ahomäki20 580 €

Lähimmät postinumerot

  1. 49640 Paijärvi24 592 €
  2. 49660 Pyhältö25 337 €
  3. 49700 Miehikkälä Kirkonkylä22 047 €
  4. 49730 Muurikkala21 393 €
  5. 49750 Kalliokoski23 015 €
  6. 49760 Suur-Miehikkälä26 634 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.