Postinumeroalue · Miehikkälä

49760 Suur-Miehikkälä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat181koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 634 €+1 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 49760 Suur-Miehikkälä (Miehikkälä) asui 181 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 44,5 km², joten asukkaita on 4,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 634 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % enemmän kuin koko maassa. Se on 1 009. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 7 postinumeroalueesta.

22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 97 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 49760 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 634 €
Keskitulo, asukkaat29 688 €
Mediaanitulo, taloudet38 593 €
Keskitulo, taloudet45 956 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %55 %22 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,6 %
16–190,6 %
20–293,9 %
30–3910,5 %
40–499,4 %
50–5915,5 %
60–6917,1 %
70–7914,4 %
80+12,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (150 henkeä).

Vain perusaste32,0 %
Ylioppilastutkinto1,3 %
Ammatillinen46,0 %
Alempi korkeakoulu13,3 %
Ylempi korkeakoulu7,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,5 %
Työttömät3,3 %
Opiskelijat2,2 %
Eläkeläiset39,8 %
Lapset 0–1416,0 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat97
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa13 %
Yksinasuvien taloudet54 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko98,9 m²
Asumisväljyys55,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit44
Työpaikat alueella28

Miehikkälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Miehikkälä

  1. 49720 Hurttala24 932 €
  2. 49750 Kalliokoski23 015 €
  3. 49700 Miehikkälä Kirkonkylä22 047 €
  4. 49730 Muurikkala21 393 €
  5. 49770 Salo-Miehikkälä21 138 €
  6. 54490 Ahomäki20 580 €

Lähimmät postinumerot

  1. 49720 Hurttala24 932 €
  2. 49730 Muurikkala21 393 €
  3. 49750 Kalliokoski23 015 €
  4. 49770 Salo-Miehikkälä21 138 €
  5. 49780 Onkamaa24 634 €
  6. 49840 Mäntlahti24 306 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.