Postinumeroalue · Miehikkälä

49730 Muurikkala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat239koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 393 €−19 % vs. koko maa
Keski-ikä55 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 49730 Muurikkala (Miehikkälä) asui 239 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 65,0 km², joten asukkaita on 3,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 393 € vuodessa verojen jälkeen, 19 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 631. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 7 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 134 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 49730 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 393 €
Keskitulo, asukkaat25 482 €
Mediaanitulo, taloudet33 569 €
Keskitulo, taloudet41 146 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

34 %50 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,9 %
16–195,0 %
20–295,9 %
30–394,6 %
40–498,8 %
50–5921,3 %
60–6920,1 %
70–7915,9 %
80+10,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (216 henkeä).

Vain perusaste31,9 %
Ylioppilastutkinto2,8 %
Ammatillinen47,7 %
Alempi korkeakoulu14,4 %
Ylempi korkeakoulu3,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,2 %
Työttömät5,4 %
Opiskelijat3,8 %
Eläkeläiset40,6 %
Lapset 0–147,5 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat134
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa13 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko97,0 m²
Asumisväljyys57,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit188
Työpaikat alueella36

Miehikkälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Miehikkälä

  1. 49760 Suur-Miehikkälä26 634 €
  2. 49720 Hurttala24 932 €
  3. 49750 Kalliokoski23 015 €
  4. 49700 Miehikkälä Kirkonkylä22 047 €
  5. 49770 Salo-Miehikkälä21 138 €
  6. 54490 Ahomäki20 580 €

Lähimmät postinumerot

  1. 49660 Pyhältö25 337 €
  2. 49700 Miehikkälä Kirkonkylä22 047 €
  3. 49720 Hurttala24 932 €
  4. 49750 Kalliokoski23 015 €
  5. 49760 Suur-Miehikkälä26 634 €
  6. 49770 Salo-Miehikkälä21 138 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.