Postinumeroalue · Mäntyharju

52720 Karankamäki-Koirakivi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat89koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 695 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä60 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut11 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 52720 Karankamäki-Koirakivi (Mäntyharju) asui 89 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 60 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 31,7 km², joten asukkaita on 2,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 695 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 568. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 16 postinumeroalueesta.

7 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 11 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 53 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 52720 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 695 €
Keskitulo, asukkaat22 414 €
Mediaanitulo, taloudet29 722 €
Keskitulo, taloudet34 874 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

34 %59 %7 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,7 %
16–192,2 %
20–293,4 %
30–396,7 %
40–499,0 %
50–599,0 %
60–6925,8 %
70–7928,1 %
80+9,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (82 henkeä).

Vain perusaste37,8 %
Ylioppilastutkinto1,2 %
Ammatillinen50,0 %
Alempi korkeakoulu9,8 %
Ylempi korkeakoulu1,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset31,5 %
Työttömät1,1 %
Opiskelijat2,2 %
Eläkeläiset56,2 %
Lapset 0–145,6 %
Muut3,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat53
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa89 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet55 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko91,5 m²
Asumisväljyys60,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit219
Työpaikat alueella18

Mäntyharju: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntyharju

  1. 52760 Mynttilä25 089 €
  2. 52960 Nurmaa23 822 €
  3. 52700 Mäntyharju Keskus23 477 €
  4. 19420 Mansikkamäki23 298 €
  5. 52740 Tuustaipale23 212 €
  6. 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €
  7. 19480 Hartosenpää22 884 €
  8. 19410 Kuortti22 121 €
  9. 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
  10. 52890 Käävänkylä21 860 €
  11. 52850 Halmeniemi21 012 €
  12. 52730 Koirakivi20 805 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 52610 Tuukkalanlahti21 781 €
  2. 52620 Kuitula23 945 €
  3. 52700 Mäntyharju Keskus23 477 €
  4. 52730 Koirakivi20 805 €
  5. 52740 Tuustaipale23 212 €
  6. 52760 Mynttilä25 089 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.