Postinumeroalue · Mäntyharju

52850 Halmeniemi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat110koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 012 €−20 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 52850 Halmeniemi (Mäntyharju) asui 110 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 113,8 km², joten asukkaita on 1,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 012 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 693. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 16 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 54 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 52850 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 012 €
Keskitulo, asukkaat26 072 €
Mediaanitulo, taloudet38 466 €
Keskitulo, taloudet45 485 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

33 %52 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,7 %
16–192,7 %
20–295,5 %
30–397,3 %
40–493,6 %
50–5911,8 %
60–6924,5 %
70–7920,0 %
80+11,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (94 henkeä).

Vain perusaste31,9 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen40,4 %
Alempi korkeakoulu19,1 %
Ylempi korkeakoulu5,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset30,0 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat3,6 %
Eläkeläiset50,0 %
Lapset 0–1410,9 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat54
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko100,1 m²
Asumisväljyys50,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit296
Työpaikat alueella4

Mäntyharju: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntyharju

  1. 52760 Mynttilä25 089 €
  2. 52960 Nurmaa23 822 €
  3. 52700 Mäntyharju Keskus23 477 €
  4. 19420 Mansikkamäki23 298 €
  5. 52740 Tuustaipale23 212 €
  6. 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €
  7. 19480 Hartosenpää22 884 €
  8. 19410 Kuortti22 121 €
  9. 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
  10. 52890 Käävänkylä21 860 €
  11. 52720 Karankamäki-Koirakivi21 695 €
  12. 52730 Koirakivi20 805 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 52760 Mynttilä25 089 €
  2. 52780 Kuomiokoski22 214 €
  3. 52830 Suomenniemi21 277 €
  4. 52890 Käävänkylä21 860 €
  5. 52920 Voikoski22 612 €
  6. 52960 Nurmaa23 822 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.