Postinumeroalue · Mäntyharju

52760 Mynttilä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat76koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 089 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 52760 Mynttilä (Mäntyharju) asui 76 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 27,4 km², joten asukkaita on 2,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 089 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 517. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 16 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 46 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 52760 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 089 €
Keskitulo, asukkaat27 972 €
Mediaanitulo, taloudet30 916 €
Keskitulo, taloudet41 353 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %65 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,5 %
16–190,0 %
20–295,3 %
30–3911,8 %
40–496,6 %
50–5915,8 %
60–6921,1 %
70–7915,8 %
80+13,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (68 henkeä).

Vain perusaste27,9 %
Ylioppilastutkinto2,9 %
Ammatillinen48,5 %
Alempi korkeakoulu13,2 %
Ylempi korkeakoulu7,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,7 %
Työttömät2,6 %
Opiskelijat0,0 %
Eläkeläiset36,8 %
Lapset 0–1410,5 %
Muut5,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat46
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet57 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko93,5 m²
Asumisväljyys57,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit48
Työpaikat alueella8

Mäntyharju: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntyharju

  1. 52960 Nurmaa23 822 €
  2. 52700 Mäntyharju Keskus23 477 €
  3. 19420 Mansikkamäki23 298 €
  4. 52740 Tuustaipale23 212 €
  5. 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €
  6. 19480 Hartosenpää22 884 €
  7. 19410 Kuortti22 121 €
  8. 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
  9. 52890 Käävänkylä21 860 €
  10. 52720 Karankamäki-Koirakivi21 695 €
  11. 52850 Halmeniemi21 012 €
  12. 52730 Koirakivi20 805 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 52720 Karankamäki-Koirakivi21 695 €
  2. 52730 Koirakivi20 805 €
  3. 52740 Tuustaipale23 212 €
  4. 52780 Kuomiokoski22 214 €
  5. 52830 Suomenniemi21 277 €
  6. 52850 Halmeniemi21 012 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.