Postinumeroalue · Imatra
55420 Karhumäki-Karhukallio
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 55420 Karhumäki-Karhukallio (Imatra) asui 1 927 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 18,4 km², joten asukkaita on 105 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 207 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 861. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 9 postinumeroalueesta.
17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 13,3 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 912 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 566 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Imatra: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Imatra
- 55700 Vintteri-Virasoja27 191 €
- 55400 Tainionkoski-Mustalampi26 874 €
- 55100 Imatra Keskus25 404 €
- 55910 Rautio-Kurkvuori25 025 €
- 55610 Rajapatsas-Teppanala22 920 €
- 55800 Vuoksenniska-Saarlampi22 819 €
- 55120 Mansikkala-Tuulikallio22 534 €
- 55510 Sotkulampi-Linnasuo19 652 €
Lähimmät postinumerot
- 55320 Rauha25 666 €
- 55330 Tiuruniemi27 331 €
- 55400 Tainionkoski-Mustalampi26 874 €
- 55510 Sotkulampi-Linnasuo19 652 €
- 55610 Rajapatsas-Teppanala22 920 €
- 55700 Vintteri-Virasoja27 191 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.