Postinumeroalue · Imatra

55510 Sotkulampi-Linnasuo

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 129koko maa 5 635 971
Mediaanitulo19 652 €−25 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 55510 Sotkulampi-Linnasuo (Imatra) asui 1 129 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 1,5 km², joten asukkaita on 729 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 19 652 € vuodessa verojen jälkeen, 25 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 835. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 9 postinumeroalueesta.

7 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 27,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 739 asuntokuntaa, keskimäärin 1,50 henkeä taloudessa, ja 51 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 55510 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat19 652 €
Keskitulo, asukkaat21 521 €
Mediaanitulo, taloudet23 547 €
Keskitulo, taloudet28 995 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

33 %60 %7 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,4 %
16–193,5 %
20–299,7 %
30–3911,4 %
40–4911,7 %
50–5913,5 %
60–6913,8 %
70–7915,4 %
80+10,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (993 henkeä).

Vain perusaste35,3 %
Ylioppilastutkinto3,4 %
Ammatillinen42,6 %
Alempi korkeakoulu14,2 %
Ylempi korkeakoulu4,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset27,5 %
Työttömät10,5 %
Opiskelijat5,6 %
Eläkeläiset37,3 %
Lapset 0–149,8 %
Muut9,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat739
Henkeä / asuntokunta1,50
Omistusasunnoissa51 %
Vuokra-asunnoissa48 %
Yksinasuvien taloudet66 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko64,2 m²
Asumisväljyys42,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja80 %
Työpaikat alueella41

Imatra: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Imatra

  1. 55420 Karhumäki-Karhukallio27 207 €
  2. 55700 Vintteri-Virasoja27 191 €
  3. 55400 Tainionkoski-Mustalampi26 874 €
  4. 55100 Imatra Keskus25 404 €
  5. 55910 Rautio-Kurkvuori25 025 €
  6. 55610 Rajapatsas-Teppanala22 920 €
  7. 55800 Vuoksenniska-Saarlampi22 819 €
  8. 55120 Mansikkala-Tuulikallio22 534 €

Lähimmät postinumerot

  1. 55330 Tiuruniemi27 331 €
  2. 55400 Tainionkoski-Mustalampi26 874 €
  3. 55420 Karhumäki-Karhukallio27 207 €
  4. 55610 Rajapatsas-Teppanala22 920 €
  5. 55700 Vintteri-Virasoja27 191 €
  6. 55800 Vuoksenniska-Saarlampi22 819 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.