Postinumeroalue · Imatra

55800 Vuoksenniska-Saarlampi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 749koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 819 €−13 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 55800 Vuoksenniska-Saarlampi (Imatra) asui 3 749 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 93,5 km², joten asukkaita on 40 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 819 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 266. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 9 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 22,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 181 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 63 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 55800 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 819 €
Keskitulo, asukkaat25 104 €
Mediaanitulo, taloudet29 659 €
Keskitulo, taloudet36 745 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %65 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,4 %
16–192,9 %
20–294,8 %
30–399,9 %
40–4911,8 %
50–5912,8 %
60–6916,9 %
70–7917,4 %
80+12,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 265 henkeä).

Vain perusaste31,5 %
Ylioppilastutkinto2,0 %
Ammatillinen47,0 %
Alempi korkeakoulu15,1 %
Ylempi korkeakoulu4,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset29,5 %
Työttömät8,3 %
Opiskelijat4,3 %
Eläkeläiset42,5 %
Lapset 0–1410,5 %
Muut4,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 181
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa63 %
Vuokra-asunnoissa36 %
Yksinasuvien taloudet56 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko73,5 m²
Asumisväljyys45,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja52 %
Kesämökit181
Työpaikat alueella2 457

Imatra: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Imatra

  1. 55420 Karhumäki-Karhukallio27 207 €
  2. 55700 Vintteri-Virasoja27 191 €
  3. 55400 Tainionkoski-Mustalampi26 874 €
  4. 55100 Imatra Keskus25 404 €
  5. 55910 Rautio-Kurkvuori25 025 €
  6. 55610 Rajapatsas-Teppanala22 920 €
  7. 55120 Mansikkala-Tuulikallio22 534 €
  8. 55510 Sotkulampi-Linnasuo19 652 €

Lähimmät postinumerot

  1. 55510 Sotkulampi-Linnasuo19 652 €
  2. 55610 Rajapatsas-Teppanala22 920 €
  3. 55700 Vintteri-Virasoja27 191 €
  4. 55910 Rautio-Kurkvuori25 025 €
  5. 56100 Ruokolahti Keskus24 989 €
  6. 56120 Salosaari29 535 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.