Postinumeroalue · Vöyri
66730 Oxkangar
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 66730 Oxkangar (Vöyri) asui 56 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 23,9 km², joten asukkaita on 2,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 686 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 303. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 11 postinumeroalueesta.
19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 14 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 28 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (43 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Vöyri: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Vöyri
- 66710 Kaitsor28 007 €
- 66830 Oravaisten Tehdas27 285 €
- 66660 Bertby27 046 €
- 66600 Vöyri Keskus26 881 €
- 66800 Oravainen Keskus26 585 €
- 66640 Maksamaa26 363 €
- 66680 Kaurajärvi24 027 €
- 66820 Komossa23 975 €
- 66810 Kimo23 916 €
- 62395 Petterinmäki20 439 €
Lähimmät postinumerot
- 66660 Bertby27 046 €
- 66680 Kaurajärvi24 027 €
- 66710 Kaitsor28 007 €
- 66800 Oravainen Keskus26 585 €
- 66810 Kimo23 916 €
- 66820 Komossa23 975 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.