Postinumeroalue · Vöyri
66800 Oravainen Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 66800 Oravainen Keskus (Vöyri) asui 960 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 69,7 km², joten asukkaita on 14 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 585 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 032. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 11 postinumeroalueesta.
18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 5,7 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 446 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 73 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (750 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Vöyri: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Vöyri
- 66710 Kaitsor28 007 €
- 66830 Oravaisten Tehdas27 285 €
- 66660 Bertby27 046 €
- 66600 Vöyri Keskus26 881 €
- 66640 Maksamaa26 363 €
- 66680 Kaurajärvi24 027 €
- 66820 Komossa23 975 €
- 66810 Kimo23 916 €
- 66730 Oxkangar22 686 €
- 62395 Petterinmäki20 439 €
Lähimmät postinumerot
- 66680 Kaurajärvi24 027 €
- 66710 Kaitsor28 007 €
- 66730 Oxkangar22 686 €
- 66810 Kimo23 916 €
- 66820 Komossa23 975 €
- 66830 Oravaisten Tehdas27 285 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.