Postinumeroalue · Vöyri

66830 Oravaisten Tehdas

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat448koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 285 €+4 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut27 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 66830 Oravaisten Tehdas (Vöyri) asui 448 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 18,5 km², joten asukkaita on 24 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 285 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % enemmän kuin koko maassa. Se on 836. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 11 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 202 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 66830 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 285 €
Keskitulo, asukkaat28 004 €
Mediaanitulo, taloudet41 817 €
Keskitulo, taloudet48 626 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %66 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,2 %
16–194,2 %
20–298,3 %
30–3915,2 %
40–499,2 %
50–5912,9 %
60–6917,2 %
70–799,4 %
80+4,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (349 henkeä).

Vain perusaste22,9 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen47,9 %
Alempi korkeakoulu21,5 %
Ylempi korkeakoulu5,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,2 %
Työttömät4,0 %
Opiskelijat5,6 %
Eläkeläiset24,1 %
Lapset 0–1417,9 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat202
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa10 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko94,2 m²
Asumisväljyys47,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja14 %
Kesämökit81
Työpaikat alueella276

Vöyri: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vöyri

  1. 66710 Kaitsor28 007 €
  2. 66660 Bertby27 046 €
  3. 66600 Vöyri Keskus26 881 €
  4. 66800 Oravainen Keskus26 585 €
  5. 66640 Maksamaa26 363 €
  6. 66680 Kaurajärvi24 027 €
  7. 66820 Komossa23 975 €
  8. 66810 Kimo23 916 €
  9. 66730 Oxkangar22 686 €
  10. 62395 Petterinmäki20 439 €

Lähimmät postinumerot

  1. 66800 Oravainen Keskus26 585 €
  2. 66810 Kimo23 916 €
  3. 66820 Komossa23 975 €
  4. 66840 Pensala27 377 €
  5. 66850 Jepua24 976 €
  6. 66900 Uusikaarlepyy Keskus25 824 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.