Postinumeroalue · Veteli

69700 Veteli Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 336koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 240 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 69700 Veteli Keskus asui 1 336 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 132,7 km², joten asukkaita on 10 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 240 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 142. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 6 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 634 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 71 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 69700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 240 €
Keskitulo, asukkaat25 807 €
Mediaanitulo, taloudet36 482 €
Keskitulo, taloudet43 488 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %68 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,9 %
16–194,3 %
20–297,0 %
30–3910,2 %
40–4911,7 %
50–599,2 %
60–6915,8 %
70–7916,2 %
80+9,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 093 henkeä).

Vain perusaste26,3 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen45,9 %
Alempi korkeakoulu20,1 %
Ylempi korkeakoulu5,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,4 %
Työttömät2,8 %
Opiskelijat6,4 %
Eläkeläiset36,9 %
Lapset 0–1414,0 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat634
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa71 %
Vuokra-asunnoissa28 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko96,0 m²
Asumisväljyys48,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit73
Työpaikat alueella501

Veteli: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Veteli

  1. 69730 Tunkkari27 609 €
  2. 69850 Patana24 979 €
  3. 69750 Sillanpää24 122 €
  4. 69820 Räyrinki23 117 €
  5. 69830 Pulkkinen21 302 €

Lähimmät postinumerot

  1. 69570 Karvonen23 880 €
  2. 69600 Kaustinen Keskus25 980 €
  3. 69660 Köyhäjoki24 023 €
  4. 69730 Tunkkari27 609 €
  5. 69750 Sillanpää24 122 €
  6. 69820 Räyrinki23 117 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.